Ford Fiesta mk6 logo firmy FordDane techniczne silników Wersje wyposażenia Wymiary auta

Porady i ciekawostki Facebook Ford Fiesta mk6   twitter Ford Fiesta mk6 Galeria zdjęćPorady i ciekawostki >>> Porady techniczne

żarówki samochodowe do Forda Fiesty mk6Żarówki samochodowe do Forda Fiesty mk6
Homologacja żarówek LED, polecane żarówki

Oto spis żarówek oświetlenia Fiesty: rodzaj, typ, moc, opis.

Mam nadzieje, że poniższa lista pomoże w zakupie i wyborze żarówek. Do niektórych żarówek zamieszam opis, tam gdzie nie ma go, można kupić dowolną żarówkę wg specyfikacji. Tylko do wnętrza można stosować bez obaw żarówki ledowe w Fordzie Fiesta mk6. Żadna opcja wyposażeniowa nie umożliwiała instalacji żarówek LED w lampach przednich lub tylnych i nielegalny jest samodzielny taki montaż do istniejących lamp zewnętrznych, nawet jeśli sprzedaje je renomowana firma. We wnętrzu można instalować oświetlenie LED dowolnie.

Brak opisu przy wybranych żarówkach ponizej oznacza, że można tam założyć tylko zwykłe żarówki i nie istnieje żaden wynalazek ulepszający standardowe żarówki. Nie wydano do dziś ani w Polsce, ani w UE stosownych przepisów używania żarówek LED w samochodzie w oświetleniu zewnętrznym. Z tego powodu stosowanie żarówek LED sprzedawanych jako same żarówki - jest zakazane. Jeśli uda się nabyć zintegrowane światło LED z oprawą (obudową), wówczas jest dozwolone zastosowanie takiego oświetlenia. W Fieście mk6 jedynie można ten patent zastosować do bocznych kierunkowskazów oraz do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

światła mijaniaŚwiatła mijania i drogowe (zintegrowane) H4 55/60W

Polecam zdecydowanie żarówki firmy Ring Xenon Ultima 120%. Mam je w aucie od prawie roku i doskonale się spisują jasno oświetlając drogę poza miastem i emitując barwę zbliżoną do białej. Nie sa tanie, kosztują ponad 70zł za komplet, ale naprawdę warto! Ciekawostką jest, że +120% mają oznaczenie w Polsce. Oryginalnie są to żarówki +100%. Ring Automotive produkuje też  żarówki +130% oraz +150%. O ile te pierwsze są warte zainteresowania, gdyż będą świecić lepiej, o tyle +150% juz niekoniecznie. Powodem jest bardzo niska trwałość tak mocnych żarówek, które na dodatek w testach wyraźnie przegrywają jakością np z Philipsem. Żywotność jednak ogranicza się do 80-150h ciągłego świecenia, czyli  wystarczy na 3-4 miesiące jazdy góra.

światła przecimgielne tylneŚwiatła przeciwmgłowe przednie H11 55W

Polecam żarówki firmy Osram Night Braker +110%. Świecą wystarczajaco mocno doświetlając drogę. Kosztują ponad 100zł za komplet.

światła przecimgielne przednieŚwiatła przeciwmgłowe tylne P 21WŚwiatła hamowania + światła tylne (zintegrowane) P 21W/5W


Philips Vision Plus +60% są dobrym zamiennikiem seryjnych żarówek. Realnie dają do 40 lumenów więcej światła kosztem ok 20% straty na żywotności wynoszącej do 800h.

Światła kierunkowskazy przednie PY 21WŚwiatła hamowania górne W 16WŚwiatła cofania aut 2001-2005 P 21WŚwiatła cofania auto 2005-2008 W 16WŚwiatła postojowe W 5W

Polecane żarówki przeze mnie to żarówkifirmy Philips White Vision +60%. Kosztują 12zł za komplet 2szt.

Światła tablicy rejestracyjnej C 5W

Żarówki typu LED są niedozwolone, chyba że są sprzedawne z oprawkami jako jeden element i posiadają stosowną homologację. Zamontowanie zwykłej ledowej żarówki może przyczynić się do utraty dowodu rejestracyjnego przy policyjnej kontroli. Teoretycznie mozna zakupić i założyć żarówki typu LED, ale muszą one emitować barwę białą ciepłą, imitującą żarówki zwykłe. Większość zwyklych żarówek LED ma jednak barwę białą zimną, co wyraźnie wskazuje na źródło światła.

Światła oświetlenia wnętrza C 5W oraz C 10W oraz W 5W

Polecam żarówki technologii LED dające ciepłe światło. Znacznie lepiej oświatlaja kabinę i bagażnik i nie potrzebują homologacji by ich w aucie używać. Przy okazji nie pobierają prawie prądu, więc nie grozi nam wyładowanie akumulatora. Żarówki LED muszą w Fieście obsługiwać szynę CAN, inaczej pojawi się błąd komputera o przepalonej żarówce. (dotyczy aut z komputerem pokładowym po 2005 roku)