Ford Fiesta mk6 logo firmy FordDane techniczne silników Wersje wyposażenia Wymiary auta

Porady i ciekawostki Facebook Ford Fiesta mk6   twitter Ford Fiesta mk6 Galeria zdjęćPorady i ciekawostki >>> Ciekawostki pozostałe

porównanie silnikówPorównanie bliźniaczych silników do silników Fiesty z okresu 2001-2008Ta część będzie zupełnie nietypowa i niepowtarzalna. Na podstawie informacji z Wikipedii stworzyłem kilka tabel przedstawiających porównanie silników innych aut, z okresu produkcji nachodzącego na okres produkcji Forda Fiesta mk6.
Silniki w moim zestawieniu są tak samo zbudowane jak te w Fieście. Zależało mi na znalezieniu jakie parametry osiągają bliźniacze silniki innych marek. Daje to pewne ogólne wyobrażenie o możliwościach tych silników. Myślę tu o tuningu. Oczywiście na przyspieszenie ma też wpływ masa samochodu, a na prędkość zasotosowane przełożenia skrzyni biegów. Tu inne auta niż Fiesta maja inne skrzynie (choć wszystkie 5-biegowe) i inne masy. Dlatego te dane podaję jako ciekawostkę.
Istotą tego porównania są bardzo zbliżone parametry wszystkich silników (moc/moment obrotowy).

Nie widziałem dotąd takiego porównania, ani dla współczesnych aut, ani tych dla których to zrobiłem. Tabele wyjątkowo przygotowałem w excelu i zamieszczam tu screeny tych tabel. Prawie wszystkie silniki udało mi się porównać, z wyjątkiem silników 1.3, które praktycznie nie występowały w innych autach o podobnej wielkości i masie jak Fiesta. Wyjątkiem był Suzuki Swift, ale nie jestem pewny budowy tego silnika, a moc większa niż 116KM może sugerować inną budowę.

Te same silniki w Fieście występują w

Silniki 1.6 w Volvo S40/C30 oraz w Maździe 2 to dokładnie ten sam silnik co w Fieście, to silnik produkcji Forda.
Silnik 2.0 w Volvo C30 to dokładnie ten sam silnik co w Fieście, to silnik produkcji Forda.
Silnik 1.4 diesel w Citroenie, Maździe i to dokładnie ten sam silnik co w Fieście.
Silnik 1.6 diesel z Fiesty występował dwóch wersjach 90KM i 109KM. Różnica sprowadzała się głównie do komputera silnika i innego oprogramowania.

Poza tym silniki Fiesty mk6 występowały w innych Fordach z podobnego okresu produkcji. Mamy więc je głównie w Fordach Fusion 2001-2011, Focus (1998-2007), C-Max (2004-2011), Mondeo (2000-2006).

Moc silnika vs moc na kołach

Podana moc jest mocą silnika wg katalogu. Inaczej oblicza się moc KM na kołach auta. Tu nie ma jednej stałej określającej straty wynikłe przez opony, felgi, układ przeniesienia napędu, skrzynię biegów. Orientacyjnie należy odjąć od mocy silnika 20-40% całej mocy. Całość zależy od stanu zużycia części, smarownia. W mojej Fieście ten współczynnik straty wynosi 22%, czyli jest niski. Nie ma możliwości, by takowej straty nie było i jest ona nieodłącznym elementem funkcjonowania samochodu.

 

porównanie silników 1.4 benzyna

porównanie silników 1.6 benzyna

porównanie silników 2.0 benzyna

porównanie silników 1.4 diesel

porównanie silników 1.6 diesel