Ford Fiesta mk6 logo firmy FordDane techniczne silników Wersje wyposażenia Wymiary auta

Porady i ciekawostki Facebook Ford Fiesta mk6   twitter Ford Fiesta mk6 Galeria zdjęćPorady i ciekawostki >>> Porady mechaniczne

olej skrzyni ib5Skrzynia biegów IB5 Forda
Wymiana oleju skrzyni biegów IB5, usterki skrzyni biegów

skrzynia biegów IB5

Wg Forda: skrzyni fordowskiej IB5, czyli manualnej skrzyni biegów oleju nie wymienia się.

Skrzynia IB5 Forda nie posiada korka spustowego. Jest tylko korek kontrolny oleju, którego powinno być w skrzyni 2,2 litra. Każdy serwis znający się na Fordach stanowczo odradza wymianę oleju w tej skrzyni jeśli wszystko działa jako powinno. Po wymianie oleju wręcz możliwe są negatywne skutki tej wymiany, gdyż dochodzi do szybszego zużycia synchronizatorów. Z drugiej strony Ford określił żywotność skrzyni na 10 lat lub 200 tys. km.

Co zrobić więc, jeśli chcemy wymienić olej mimo wszystko?

1. Odkręcić skrzynię biegów, wyjąć ją z auta i metodą grawitacyjną wylać olej przez korek kontrolny. Wlać nowy olej, zamontować skrzynię. Można to zrobić podczas wymiany sprzęgła, gdy i tak skrzynię się zdejmuje.

2. Kupić dużą strzykawkę, rurkę gumową i cierpliwie przez parę godzin odsysać olej przez otwór kontrolny. Minusem tej operacji jest fakt, że nie odessiemy całego oleju. Maksymalnie 1,6 litra uda się wylać. Dzieje się tak z powodu nieregularności skrzyni.

Jest też i trzecia opcja, o której wspominam, ale stanowczo ją odradzam. Jest na dole śruba regulująca położenie biegów. Gdy ją odkręcimy, większość oleju sama wyleci (ale też nie cały). Śruba ta nie jest jednak przeznaczona do całkowitego wykręcenia, ale do regulacji. Wykręcamy ją na własną odpowiedzialność, gdyż blokuje ona wybierak skrzyni w odpowiedniej pozycji. Może się zdarzyć, że wykręcenie jej uszkodzi skrzynię, wówczas naprawa jest nieopłacalna.

Naprawa uszkodzonej skrzyni biegów

Naprawa jest nieopłacalna. Serwisy za wyjęcie skrzyni biegów (płacimy już koszt wymiany sprzęgła, bo to prawie te same czynności) i jej rozebranie i samą ocenę uszkodzeń liczą sobie nawet 2 tysiące zł. Same części do skrzyni są relatywnie tanie, od kilkudziesięciu złotych po kilkaset. Naprawa uszkodzeń to będzie dodatkowy tysiąc zł. W przedziale 3-4 tys zł zamkniemy koszty.
Nowa skrzynia biegów kosztuje... ok 20 tys zł (!).
Używana, sprawna skrzynia na Allegro to koszt 150-500zł.