podszybie Tuning podszybia Fiesty mk6

Podszybie w Fieście to standardowa część każdego samochodu, jest z plastiku i osłania fragment dołu szyby. Wpływa przez podszybie powietrze z zewnątrz do układu wentylacji i ogrzewania samochodu.
W Fieście wyjątkowo łatwo dostają się śmieci, błoto, liście przez pozornie osłonięte kratki i spadają na półeczkę wewnętrzną. W teorii powinny być wszystkie śmieci wypłukiwane do niewielkiego otworu spustowego, ale w praktyce śmieci zbierają się tuż pod otworami
nawiewu, która na szczęście jest zabezpieczona przed śmieciami fabryczną kratką. Śmieci tam gniją, śmierdzą, a jak jest całkowicie sucho to hałasują, czasem nawet zatykają dopływ powietrza do wnętrza auta. Wówczas w aucie pojawia się para, brzydki zapach. W teorii powinno to być filtrowane przez filtr kabinowy, ale to też bywa z tym różnie. Z własnego doświadczenia wiem (podczas wymian filtra), że ogrom śmieci i liści i błota dostaje się na filtr.

Dlatego też postanowiłem pozbyć się tego syfu z podszybia. W tym celu przyspawałem do plastiku od wewnątrz metalową kratkę, którą potem pomalowałem wraz z całym elementem na czarno. Poniżej opiszę krok po kroku jak to zrobić.

1. Zdecydowanie potrzebna jest nam spawarka do plastiku. To tanie urządzenie, kosztuje 150zł, sprawia, że rozgrzewa się powietrze.

2. Siatka metalowa. Kupiłem 6x siatki o wymiarach 20x25cm w cenie 6zł/szt. Wykorzystałem 5 sztuk, ciąłem siatkę nożyczkami kuchennymi.

3. Podkład do plastików + czarną farbę w sprayu
4. Podszybie samochodowe. Nie chciałem używać mojego, więc kupiłem używane za 30zł.

Tuning grilla podszybia

Bierzemy arkusz siatki, modelujemy go na podszybiu od jego wewnętrznej strony. Nożyczkami docinamy siatkę wg uznania, by było miejsce na spaw.
(zdjęć tego etapu nie mam, skasowałem je sobie przez pomyłkę).

Spawamy punkt po punkcie pierwszy element. Rozgrzewałem powietrze do 350*C, średni nawiew powietrza i po paru chwilach plastik się topił. Kombinerkami dociskałem kratkę aż wtopiła się w plastik. Potem kolejny element i kolejny, aż do końca podszybia, gdzie jest nieco sztukowania kratki, ale spokojnie wszystko wychodzi. Całość zajęła mi 45 minut.Na koniec pomalowałem obustronnie podszybie podkładem do plastików i czarną farbą na dwie warstwy.

Dokładne umycie podszybia, montaż kratek zajęło mi 2h, przygotowanie do malowania i malowanie kolejne 30 minut.

Montaż grilla podszybia

Najpierw trzeba stare podszybie zdemontować. Bez otwierania maski, zdejmujemy dwie zewnętrzne plastikowe osłonki podszybia. Potem naklejamy kawałek taśmy malarskiej na szybę, by zaznaczyć położenie piór wycieraczek (by ich montaż wypadł w tym samym
miejscu).Ramiona wycieraczek odkręcamy kluczem nr 13, dociskamy ramiona do szyby i zdejmujemy z gwintów. Podszybie trzyma się na dwóch plastikowych zatyczkach oraz listwie pod przednią szybą. Ciągniemy podszybie do siebie, ostrożnie, ale zdecydowanie. Wychodzi ciężko. Trzyma go szyba i brud.

Listwę podszybia myjemy, wycieramy i montujemy ponownie pod szybą.
Sprzątamy syf/liście z wewnętrznej części podszybia i myjemy element od wewnątrz i zewnątrz.
Przed umyciem:


Po umyciu:
Mocujemy nowe podszybie, tak by weszło na wcześniej nałożoną listwę pod szybą przednią.
Polecam nałożyć z lewej i prawej, a potem dobić lekko pięścią.
Montujemy śruby, wycieraczki, osłonki podszybia i gotowe.
Demontaż starej, mycie, montaż zajął mi 30 minut. Liście podszybia żegnamy na zawsze :)