pokrowceMontaż pokrowców na siedzenia Fiesty mk6, opis i fotorelacja z prac


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

Tapicerka siedzeń się zużywa. Zwłaszcza na fotelu kierowcy po latach widać przetarcia i wizualnie efekt jest daleki od fabrycznego. Opcje są trzy, dodatkowo zamieszczam cennik pokrowców Fiesty mk6

  1. Wymiana całych foteli i kanapy na używane z rozbiórki innego auta. Zwykle jest to najtańsze rozwiązanie, 200-300zł. Nie mamy jednak pewności, że "nowa" tapicerka będzie lepsza, a gąbka foteli nie zużyta. Poza tym na rynku są tylko fotele z popularnych wersji. Ja mam np przednie fotele podgrzewane. Nie widziałem używanych foteli z taką opcją.
  2. Zamówienie nowej tapicerki do siedzeń. Opcja najdroższa. Ceny u tapicerów są od 1200zł za tylko przednie fotele.
  3. Zamówienie pokrowców na siedzenia. Można kupić uniwersalne za 100zł, albo dedykowane niewiele drożej.  Ja wybrałem opcję najdroższą z pokrowcami. Uszyto mi dla tego auta, z tkanin jakie wybrałem i wg wzoru jaki sobie wymyśliłem. Koszt 500zł, materiał alkantara. Wygląda super i dotyku też jest super.

Montaż pokrowców jest pozornie prosty, o czym za chwilę. Zacząłem od siedziska tylnej kanapy. Pokrowiec naciągamy na siedzisko. Każdy pokrowiec ma gumki i haczyki w zestawie do zaciągania pokrowca w miejscach niewidocznych. Jak to zrobić i gdzie połączyć, każdy musi wymyślić na miejscu. Ja to zrobiłem tak:

mocowanie zapinek pokrowca pod tylnym siedziskiem

Z oparciami tylnej kanapy jest gorzej. Aby móc naciągnąć pokrowiec, należy zdemontować oparcie. Okręcamy dużym kluczem torx cztery śruby. Zakładamy i naciągamy pokrowiec i przykręcamy śruby znów.

demontaż oparcia tylnej kanapy

Na powyższym zdjęciu widać też pokrowce na zagłówkach. Tu nie ma zaczepów, materiał mocno i starannie naciągamy na zagłówek. Trzyma się sam. Po zakończeniu prac efekt z tył€ wygląda tak:

efekt końcowy założenia pokrowców na tylną kanapę

Na zdjęciu widać że mój pokrowiec nie ma środkowego zagłówka. Ma, ale tak to założyłem, by auto było dla 4 osób, ale to mój wymysł przy montażu, uszyto mi wersję dla trzech osób z tyłu.

Na pewno są pytania jak włożyć pokrowiec pod elementy zapięcia pasów, mocowania pasów i zagłówków. Najtańsze pokrowce maja opcje "wytnij sam dziurę". Moje mają fabryczne przeszycia, otwory na wszystkie technologiczne przeszkody. Też plastik trzeba podważyć i włożyć pokrowiec, ale nic sam nie muszę ciąć. Dobrze widać to na zdjęciu robionym podczas zakładania pokrowców na przednie fotele:

otwory technologiczne pod montaż pokrowca

Tu materiał jest jeszcze przed naciągnięciem i nie wygląda elegancko. O to musimy sami zadbać. Montaż na przednie fotele pokrowca nie jest już prosty. Możemy odkręcić cały fotel, wyjąć go z auta, ale ja montowałem pokrowce w aucie. Zajęło mi to całe dwie godziny pracy, bo dostęp do części dolnej jest tragiczny i wiele czynności musiałem robić na ślepo uważając też by nie zaczepić kabli, nie odłączyć ich (kable od napinacza pasów, od poduszek powietrznych i od mat grzewczych).

Finalny efekt wygląda tak:

efekt końcowy założenia pokrowców na przednie fotele

Konserwacja tapicerki

Konserwacja zależy od wybranego materiału. Jaki materiał wymaga odpowiedniego traktowania?
Skórę naturalną myjemy tylko specjalnymi mleczkami do skóry, nigdy wodą
Skórę ekologiczną myjemy też odpowiednimi mleczkami, ale woda jej nie zaszkodzi
Alkantarę myje się specjalnymi szczotkami z pianką do mycia tapicerki, absolutnie nigdy wodą
Materiał tapicerski można myć wodą, pianką. Jest najbardziej uniwersalny w utrzymaniu.


wróć do góry strony