poradnik kupującego Fiestę mk6Poradnik kupującego Fiestę mk6, ogłoszenia vs rzeczywistość

Do napisania artykułu skłoniły mnie ogłoszenia o sprzedaży Fiest, które przeglądałem przy okazji tworzenia orientacyjnego cennika na stronie głównej. Niektóre pomysły sprzedających są tak fantastyczne, że współcześnie produkowane auta klasy wyższej często nie mają tak bogatego wyposażenia, jak to które sprzedający "oferują" klientom. Dla mnie to zwykłe żerowanie na nieświadomości kupujących i traktowanie ich jako łosie, czy pelikany, które "łykną" wszystko co im się da.
Nauczyłem się na pamięć różnych wersji podstawowego wyposażenia i umiem dosłownie po chwili spojrzenia na wnetrze i silnik samochodu określić jaką wersję wyposażenia on ma. A, że pomysły sprzedających nie mają granic, warto przez zakupem poświęcić chwilę na zapamiętanie co powinno być, a czego być nie może. Przykładowo ktoś postanowił sprzedać Fiestę 3D z silnikiem 1.3 jako wersję ST. W tym celu przełożył kierownicę od ST i nakleił na karoserii odpowiednie paski i reklamował auto jako takie które ma wyposażenie "ST". Tymczasem auto nie miało halogenów, miało szyby przednie na korbki, co już informuje o tym, że jest to wersja bazowa, najuboższa Fiesty...

Opis dotyczy wszystkich Fiest z lat 2001-2008, ale zdjęcia pomocnicze są z Fiesty z lat 2005-2008.

Mityczne wyposażenie, czyli ogłoszenia kontra rzeczywistość: czego Fiesta na pewno nie ma

Asystenci parkowania, martwego pola, itp - Fiesta mk6 nigdy nie miała żadnego komputera wspomagającego.

Airbag kolanowy - nigdy nie było w Fieście mk6 tego rodzaju poduszki powietrznej.

Czujniki parkowania przednie - seryjnie nie było, były tylko czujniki tylne

Elektryczne szyby tylne - seryjnie nie było takiej opcji. Możliwe, że ktoś sobie dodał ten bajer, ale dotąd nie widziałem żadnej Fiesty z tym dodatkiem.

Reflektory LED - w Fieście nie ma czegoś takiego. Jak ktoś oferuje, to był to jego dodatek własny, niezgodny z polskim prawem. (nie mylić ze światłami dziennymi)

Tempomat - seryjnie niedostępny. Możliwe doinstalowanie na życzenie w wersji poliftingowej, ale również nie widziałem ani w Polsce, ani za granicą Fiesty mk6 z tempomatem.

Turbo w benzynie - współcześnie produkowane Fiesty mają silniki benzynowe w wersji turbo. Jednak w latach 2001-2008 nie było silników benzynowych z turbodoładowaniem. Gdy ktoś o tym pisze w ogłoszeniu, albo nie wie o czym pisze, albo w aucie jest silnik z innego auta.

Jak wygląda fabryczne wyposażenie Fiesty mk6?

Wyposażenie seryjne opisałem w dziale nt wersji wyposażenia. Wygląd różnych opcji można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, lub w katalogu Fiesty. Oba dokumenty nie są łatwo dostępne dla potencjalnego kupującego, dlatego też przygotowałem własny poradnik kupującego Fiestę mk6 od strony popularnego wyposażenia auta.

ESP - Był seryjnym wyposażeniem wersji ST i Sport. W każdej innej wersji był opcją wyposażeniową kosztującą mniej więcej 5000zł, stąd mało kto się decydował na wykupienie tego dodatku. Każde auto z ESP miało kontrolkę/włącznik (na zdjęciu żółta ramka). Gdy nie ma tej kontrolki, nie ma ESP na 100%.

Klimatyzacja automatyczna - wiele razy widziałem ogłoszenie, gdzie w opisie było że jest takie wyposażenie, a na zdjęciu była manualna, a sprzedający zarzekał się, że tak wygląda w Fieście automatyczna. Manualna to 3 pokrętła. Automatyczna wygląda tak jak na poniższym zdjęciu w zielonej ramce. Żadna Fiesta przed liftingiem nie miała seryjnie automatycznej klimatyzacji.

Ogrzewanie przedniej szyby - przydatne wyposażenie, seryjne w wersji Ghia i ST. W innych, poza podstawową - ogrzewane było opcjonalne. Gdy jest obecne musi być włącznik podgrzewanej szyby (na zdjęciu czerwona ramka). Obok jest przycisk podgrzewanej tylnej szyby, wyposażenie podstawowe każdej Fiesty.

Poradnik kupującego Fiestę mk6, opcja wyposażenia Forda Fiesty mk6 1

Elektryczne otwieranie bagażnika - opcja wyposażenia seryjnego za wersjami Fiesta i Ambiente. Gdy nie ma guzika (na zdjęciu z niebieską strzałką, bardzo prawdopodobne że jest to wersja bardzo uboga, nawet jeśli inne dodatki wskazują na coś innego (dodatki mógł dołożyć sprzedający, np kierownicę, ozdoby chromowane,itp).

Czujnik deszczu/czujnik zmierzchu - zwykle to był pakiet opcjonalnego wyposażenia dla każdej wersji oraz można było osobno dokupić te dwie opcje. Czujnik deszczu nie ma niczego co by wskazywało na jego obecność (wycieraczki po prostu same działają na biegu 6-5-4-3-2-1 - kolejność odwrócona: 6 = najmniejsza czułość czujnika). Czujnik zmierzchu zaś ma opcję włączenia świateł w trybie auto (światła zapalają się po zmroku, co w Polsce jest bez sensu, bo jest obowiązek jeżdżenia na nich cały czas). Na zdjęciu strzałka zielona oznacza obecność czujnika zmierzchu.

opcja wyposażenia Forda Fiesty mk6 2

Komputer pokładowy - opcja te jest bardzo nadużywana,  więcej niż połowa ogłoszeń ma w opisie "komputer pokładowy na wyposażeniu", a na zdjęciu z ogłoszenia widać, że tego brak. Każda Fiesta do liftingu w II połowie 2005 roku nie miała komputera pokładowego. I wszystkie Fiesty poliftingowe mające na dole licznika dwa wystające "patyczki", komputera nie mają. Komputer pokładowy wymaga przycisku "re/set" na dźwigni kierunkowskazów oraz same zegary wyglądają tak jak na poniższym zdjęciu:

ogłoszenia kontra rzeczywistość, opcja wyposażenia Forda Fiesty mk6 3

 

Inne wyposażenie wiele wskazujące na wersję Fiesty

Chromowane elementy wnętrza - Gdy Fiesta ma chromowane klamki wewnętrzne oraz lewarek skrzyni biegów oznacza to, iż jest to wersja Trend, Ghia, ST, Sport. Także chromowana i skórzana kierownica jest wyznacznikiem tych wersji. Oczywiście we własnym zakresie można sobie zmienić te dodatki, co wizualnie utrudnia identyfikację.

Poradnik kupującego Fiestę mk6, opcja wyposażenia Forda Fiesty mk6 6

Elektryczne szyby przednie - gdy szyby są na korbki to na 100% mamy wersję bazową, albo typu van, wszystkie inne Fiesty miały sterowanie elektryczne szyb przednich seryjnie montowane.

Lampka wnętrza w podsufitce - Wersje Ghia, Sport, ST mają lampkę z trzema przełącznikami i trzema żarówkami w5w. Inne auta mają lampkę z jednym włącznikiem i żarówką c5w.

ogłoszenia kontra rzeczywistość, opcja wyposażenia Forda Fiesty mk6 5

Lusterka i zderzaki w kolorze nadwozia - gdy te elementy są niepolakierowane w całości oznacza iż są to wersje biedniejsze: van, Fiesta, Ambiente (wersje poliftingowe, przedliftingowe nie miały nigdy lakierowanych lusterek)

Podgrzewane siedzenia przednie - dostępne jako opcja tylko dla wersji Ghia i ST.  Praktycznie niespotykane w ogłoszeniach. Czasami sprzedający przekładają fotele z innych Fiest. Sterowanie ogrzewaniem foteli jest na ich dole, a okablowanie pod fotelem zwykle pozwalana na instalację wersji z podgrzewaniem.

Przednie światła przeciwmgielne - tylko wersja bazowa i wersja Ambiente ich nie miały, ale ta druga pozwalała na ich dołożenie. Inne wersje miały seryjnie montowane te światła.

Klimatyzacja do nabicia

Popularne hasło niesprawnej klimatyzacji w ogłoszeniach. Oznacza niesprawną klimatyzację w samochodzie i konieczność wymiany jakiegoś elementu i uzupełnienia czynnika klimatyzacji. Usterka takich aut zwykle jest poważna, bo gdyby była drobna, sprzedawca sam by zadbał o sprawny układ (co ma przełożenie na wyższą cenę auta).  Całkowite od zera uzupełnienie czynnika to koszt w Fieście maksymalnie 400zł.  U mnie w aucie rok w rok muszę uzupełniać 50-100ml co  mnie kosztuje ok 100zł. Układ ma mikro nieszczelności, które nie są do wykrycia barwionym czynnikiem i przez zimę odrobinami gdzieś wycieka.
W ogłoszeniach "klimatyzacja do nabicia" może oznaczać dziurawy np od kamienia skraplacz, nigdy nie wymieniany osuszacz, lub co najgorsze - uszkodzoną sprężarkę. Inne niesprawności są mniej prawdopodobne.
Gdy oglądamy i kupujemy auto w zimie, lub gdy jest temperatura poniżej +10*C, nawet sprawna klimatyzacja nie uruchomi się, więc nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują niskie temperatury do wciskania aut z uszkodzoną klimatyzacją. Uważajcie na to!

Popularne usterki auta, czyli co trzeba wiedzieć o Fieście

Informacje o popularnych usterkach zamieściłem na osobnej stronie

Identyfikacja wyposażenia samochodu wg VIN

Całość dokładnie opisałem na stronie nt dekoderu VIN


wróć do góry strony