kalkulator mocyKalkulator mocy, przelicznik kW/KM


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

Oto mój własny autorski pomysł, bardzo prosty i użyteczny kalkulator kW/KM, przelicznik kilowatów na konie mechaniczne i odwrotnie. Wystarczy wpisać w odpowiednim polu odpowiednią liczbę i kalkulator wykona automatyczne obliczenie.

Przelicznik KW/KM i uwagi o silnikach Fiesty mk6

Warto tu zauważyć, że od razu widać dla Forda Fiesty różnice przy podawanych danych mocy silnika w różnych serwisach informacyjnych. Przykładowo 74kW nie daje 100KM, tylko 101KM. A 100KM oznacza 73,3kW dla silnika 1.6. Co ciekawe ten sam silnik był montowany np u Volvo, gdzie już mamy 101KM. Kolejne rozbieżności są przy silniku 1.3. Otóż oficjalne dane mówią o 50kW lub 70KM. Tyle, że 50kW daje 68KM, a 70KM daje 51,5kW. Inne moce silników się zgadzają. Ford jako producent podawał zawsze moc silnika w kW, więc tę wartość można uznać jako obiektywną.

Sprawność silnika producenci samochodów podają zwykle w kW, podawanie mocy w KM jest to bardziej chwyt marketingowy, gdyż większa liczba zawsze korzystniej wypada niż mniejsza.  Od wielu lat przyjęło się podawać w prasie motoryzacyjnej ilość koni mechanicznych.Sam kalkulator mocy można go użyć dla dowolnych obliczeń jakiegokolwiek auta. Można uzupełnić dowolne pole, w drugim pojawi się wynik.

Kilowaty kW:
Konie mechaniczne KM:

Zapraszam również na podstronę o kalkulatorze skrzyni biegów, gdzie można sprawdzić na jakich przełożeniach w zależności od założonych opon - samochód pojedzie. Obliczenia także obejmują ilość obrotów na poszczególnych biegach.
wróć do góry strony