polecane żarówki samochodowe Forda Fiesta mk6Żarówki Forda Fiesta mk6, polecane żarówki Fiesty

Oto spis żarówek oświetlenia Fiesty: rodzaj, typ, moc, opis.

Mam nadzieje, że poniższa lista pomoże w zakupie i wyborze żarówek. Do niektórych żarówek zamieszam opis, tam gdzie nie ma go, można kupić dowolną żarówkę wg specyfikacji. Tylko do wnętrza można stosować bez obaw żarówki ledowe w Fordzie Fiesta mk6. Żadna opcja wyposażeniowa nie umożliwiała instalacji żarówek LED w lampach przednich lub tylnych i nielegalny jest samodzielny taki montaż do istniejących lamp zewnętrznych, nawet jeśli sprzedaje je renomowana firma. We wnętrzu można instalować oświetlenie LED dowolnie.

Brak opisu przy wybranych żarówkach ponizej oznacza, że można tam założyć tylko zwykłe żarówki i nie istnieje żaden wynalazek ulepszający standardowe żarówki. Nie wydano do dziś ani w Polsce, ani w UE stosownych przepisów używania żarówek LED w samochodzie w oświetleniu zewnętrznym. Z tego powodu stosowanie żarówek LED sprzedawanych jako same żarówki - jest zakazane. Jeśli uda się nabyć zintegrowane światło LED z oprawą (obudową), wówczas jest dozwolone zastosowanie takiego oświetlenia. W Fieście mk6 jedynie można ten patent zastosować do bocznych kierunkowskazów oraz do podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

światła mijaniaŚwiatła mijania i drogowe (zintegrowane) H4 55/60W Ford Fiesta mk6 - żarówka H4

Polecane żarówki to zdecydowanie żarówki firmy Ring Xenon Ultima 130%. Mam je w aucie i doskonale się spisują jasno oświetlając drogę poza miastem i emitując barwę zbliżoną do białej. Nie sa tanie, kosztują ponad 70zł za komplet, ale naprawdę warto! Ciekawostką jest, że +120% mają oznaczenie w Polsce. Oryginalnie są to żarówki +100%. Ring Automotive produkuje też żarówki +130% oraz +150%. O ile te pierwsze są warte zainteresowania, gdyż będą świecić lepiej, o tyle +150% już niekoniecznie. Powodem jest bardzo niska trwałość tak mocnych żarówek, które na dodatek w testach wyraźnie przegrywają jakością np z Philipsem. Żywotność jednak ogranicza się do 80-150h ciągłego świecenia, czyli wystarczy na 3-4 miesiące jazdy góra.

To już kolejny komplet tych żarówek. Za pierwszym razem miałem wersją +120%, które działały u mnie przez rok i spaliła się jedna. Potem kupiłem wersję +130%, które wytrzymały u mnie bite 2 lata i w sierpniu 2020, kupiłem kolejny komplet.
Jesienią 2021 nieoczekiwanie jedna z żarówek padła i kupiłem coś innego: Philips WhiteVision Ultra 4200K.
Jeszcze za wcześnie na ocenę ich jakości i polecenie, ale emitują bielsze światło 3700K vs 4200K oraz nieco dalej świecą. Teraz czas na test trwałości :)
Poniżej porównanie świecenia tych żarówek. Miejsce dokładnie to samo (ul. Arbuzowa w Warszawie), tylko pora roku inna.

Moja Fiesta, zainstalowane żarówki H4 Ring Xenon 130%:

żarówki Ring 130% w Fordzie Fiesta mk6, światła mijania
żarówki Ring 130% w Fordzie Fiesta mk6, światła długie
Moja Fiesta, zainstalowane żarówki H4 Philips WhiteVision Ultra:

żarówki Philips WhiteVision Ultra w Fordzie Fiesta mk6, światła mijania
żarówki Philips WhiteVision Ultra w Fordzie Fiesta mk6, światła długie

światła przecimgielne tylneŚwiatła przeciwmgłowe przednie H11 55W Ford Fiesta mk6 - żarówka H11

Polecam żarówki firmy Osram Night Braker +110%. Świecą wystarczająco mocno doświetlając drogę. Kosztują ponad 100zł za komplet.

światła przecimgielne przednieŚwiatła przeciwmgłowe tylne P21W Ford Fiesta mk6 - żarówka P21WŚwiatła hamowania + światła tylne (zintegrowane) P21W/5W Ford Fiesta mk6 - żarówka P21W/5W


Philips Vision Plus +60% są dobrym zamiennikiem seryjnych żarówek. Realnie dają do 40 lumenów więcej światła kosztem ok 20% straty na żywotności wynoszącej do 800h.

Światła kierunkowskazy przednie PY21W Ford Fiesta mk6 - żarówka PY21WŚwiatła kierunkowskazy boczne W5W

Takie same jak postojówki, ale w pomarańczowej oprawce

Światła hamowania górne W16W Ford Fiesta mk6 - żarówka W16WŚwiatła cofania aut 2001-2005 P21W Ford Fiesta mk6 - żarówka P21WŚwiatła cofania auto 2005-2008 W16W Ford Fiesta mk6 - żarówka W16WŚwiatła postojowe W5W Ford Fiesta mk6 - żarówka W5W

Polecane żarówki przeze mnie to żarówki: Philips W5W 4000K Vision-LED 360 LED. Kosztują 40zł za komplet 2szt.
Teoretycznie nie wolno stosować LED, ale wyglądają jak zwykłe i świecą neutralnym światłem białym, choć znacznie jaśniej niż zwykłe halogenowe.

Światła oświetlenia panelu nawiewu klimatyzacji ręcznej W1,2WW1,2W

Można stosować zamienniki LED, ale uwaga - z racji niewielkiej ilości miejsca trudno trafić na takie które pasują.

 

Światła oświetlania zegarów (tylko Fiesta 2001-2005) BAX

Do oświetlenia zegarów w modelach przed liftingiem pasują żarówki typu BAX. Po liftingu całość oświetlenia jest już realizowana na przylutowanych diodach.Światła tablicy rejestracyjnej C5W Ford Fiesta mk6 - żarówka C5W

Żarówki typu LED są niedozwolone, chyba że są sprzedawane z oprawkami jako jeden element i posiadają stosowną homologację. Zamontowanie zwykłej ledowej żarówki może przyczynić się do utraty dowodu rejestracyjnego przy policyjnej kontroli. Teoretycznie można zakupić i założyć żarówki typu LED, ale muszą one emitować barwę białą ciepłą, imitującą żarówki zwykłe. Większość zwykłych żarówek LED ma jednak barwę białą zimną, co wyraźnie wskazuje na źródło światła.

Światła oświetlenia wnętrza i bagażnika C5W oraz C10W oraz W5W Ford Fiesta mk6 - żarówka W5WFord Fiesta mk6 - żarówka C5W

Polecam żarówki technologii LED dające ciepłe światło. Znacznie lepiej oświetlają kabinę i bagażnik i nie potrzebują homologacji by ich w aucie używać. Przy okazji nie pobierają prawie prądu, więc nie grozi nam wyładowanie akumulatora. Wersje Fiesty z lampkami do czytania są na żarówki W5W. Oświetlenie proste na C5W lub C10W. Polecam żarówki W5W takie same jak światła postojowe w wersji 4000K (neutralne białe) lub 6000K (białe zimne).Na koniec podkreślę raz jeszcze: nie wolno montować żarówek LED oświetlenia zewnętrznego w samochodzie.

A jeśli już ktoś chce na siłę to zrobić, to kupienie żarówek ledowych o barwie neutralnej lub ciepłej (4000K lub mniej) to jedyne rozwiązanie, aby Policja nie zwróciła uwagi na takie auto. Policja jest wyczulona w temacie świateł led jako oświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz świateł głównych. Jeśli już, to warto zainwestować w żarówki ledowe, przypominajace wyglądem zewnętrznym żarówki zwykłe. To rozwiązanie jest droższe, ale skuteczniejsze, choć nadal nielegalne.