panelWymiana żarówek sterowania klimatyzacją Fiesty W1,2W


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

Demontaż konsoli środkowej

Opis demontażu dotyczy Fiest poliftingowych (2005-2008), ale sam opis wymiany żarówek sterowania nawiewem klimatyzacji ręcznej dotyczy także wszystkich wersji i roczników (2001-2008) oraz także Forda Fusion (2002-2011)

Najpierw należy wymontować radio. Oryginalne radia wyjmuje się dedykowanymi czterema chwytakami. Następnie należy odpiąć wtyczki radia. Potem odłączyć przełączniki ogrzewania szyb z lewej strony i esp/airbag z prawej oraz je wymontować. Potem trzeba odłączyć włącznik świateł awaryjnych, ale nie trzeba go wyjmować.Następnie odkręcamy panel który trzyma się na 7 śrubach widocznych z przodu. Część śrub jest zlokalizowana w miejscu wyjętych wyłączników, inne w miejscu radia. Po wyjęciu całości konsoli środkowej, mamy dostęp do panelu sterowania nawiewem/klimatyzacją. Przy okazji mamy dostęp do przewodów nawiewu środkowego. Te warto wilgotną szmatką umyć z kurzu przy okazji. Panel sterowania nawiewem trzyma się on a dwóch śrubach na górze, które odkręcamy i ostrożnie odchylamy. Następne kroki zależne są od posiadanej wersji wyposażenia i rocznika auta.

Auta z klimatyzacją automatyczną (2005-2008):
Odpinamy trzy wtyczki i mamy panel gotowy do wyjęcia. Dwie podłużne wtyczki to sterowanie, jedna mała to czujnik temperatury wewnętrznej. Czujnik warto także umyć oraz przedmuchać sprężonym powietrzem w sprayu.

Auta z klimatyzacją ręczną (2001-2008):
Odpinamy linkę po prawej stronie panelu, odpinamy linkę środkową i trzy wtyczki do sterowania układem. Każda wtyczka jest innej wielkości. Odpięcie środkowej linki jest proste, jej montaż trudniejszy, gdyż linki są ograniczonej długości i też nie można nimi szarpać, ani ich ciągnąć.

Wymiana żarówek panelu nawiewu

Auta z klimatyzacją automatyczną (2005-2008):

climatronic fiesta mk6

climatronic fiesta mk6

Wymiana jest niemożliwa, bo wszystko to są przylutowane diody LED, żarówek tradycyjnych brak.

Auta z klimatyzacją ręczną (2001-2008):

panel nawieu klimatyzacji ręcznej
Do wymiany żarówek nie trzeba nic dalej rozbierać. Żarówki W1,2W w liczbie sztuk 4 są dostępne pod szarymi kapturkami. Są one bezbarwne. Na zdjęciu ich położenie zaznaczyłem czerwonymi strzałkami. Ja je zdejmowałem kombinerkami, gdyż ręką nie dałem rady ich przekręcić. Same żarówki są przezroczyste, ale plastikowe gwinty pokręteł sterowania są koloru zielonego, co daje zieloną poświatę na zewnątrz. Podświetlenie przycisków recyrkulacji powietrza i włącznika klimatyzacji to niewymienialne diody LED, gdyż są one przylutowane.

wymiana żarówek sterowania nawiewem

Zmiana koloru podświetlenia

Możemy kupić żarówki w innym kolorze, ale wyświetlana barwa będzie sumą koloru założonego i zielonego:
Np. czerwone żarówki + zieleń obudowy da światło żółte.
Np. różowe żarówki + zieleń obudowy da światło szaro-białe.
Czystej bieli nie uzyskamy w taki sposób. To samo dotyczy diód, na których można nakleić kolorową folię. Powyższa zasada dotyczy nie tylko diód LED tego panelu, ale całości podświetlenia auta, gdyż wszystkie kontrolki Fiesty są ledowymi diodami i zwykłe żarówki (też W1,2W) są jeszcze tylko w przedliftingowych zegarach.

zmiana koloru podświetlenia


wróć do góry strony