patsPATS - immobiliser Forda Fiesta mk6


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

PATS - immobiliser Forda Fiesta mk6
Układ PATS to bierny system antywłamaniowy, bierny gdyż działa w przypadku nieautoryzowanej próby uruchomienia samochodu niewłaściwym kluczykiem, lub bez kluczyka (np połączenie kabli "na krótko". W aucie jest też drugi system antywłamaniowy, bardzo rzadko używany przez użytkowników. Za schowkiem pasażera znajduje się wyłącznik pompy paliwa. Naciskając go nawet najlepszy włamywacz nie uruchomi samochodu. Aby włączyć znów pompę, należy ponownie go nacisnąć. Wyłącznik ten przydaje się w przypadku kolizji i możliwości pożaru.

Samochód może też być wyposażony w system czynny, czyli autoalarm. System ten jest zwany czynnym, gdyż automatycznie monituje stan samochodu i przy próbie włamania aktywuje swoje funkcje (zwykle sygnał dźwiękowy, ale może też i odciąć możliwość uruchomienia auta). Autoalarm jest wyposażeniem opcjonalnym. Układ PATS jest zaś wyposażeniem standardowym, seryjnym i obecnym w każdej Fieście.

Jak działa system PATS?

W kluczyku znajduje się nadajnik. Pod obudową kolumny kierowniczej jest sterownik, który określa czy auto może zostać uruchomione, czy nie. Wiąże on kilka kluczowych elementów z sobą. Pierwszym elementem systemu jest komputer silnika. Ten określa czy może zadziałać rozrusznik i układ wtryskowy. Komputer silnika też przekazuje informacje do zegarów na desce rozdzielczej i centralnego zamka.

Usunięcie z auta systemu PATS

Niestety jest to niemożliwe. Oczywiście można usunąć sterownik przy stacyjce, ale komputer silnika nie otrzymawszy danych z nieistniejącego sterownika, uzna iż nastąpił nieuprawniony dostęp i nie uruchomi silnika.

Wymiana kluczyka lub dodawanie nowego kluczyka

Układ PATS umożliwia równoczesne używanie nawet 8 kluczyków w jednym aucie (w tym 4 zdalnych).
Obowiązuje specjalna procedura dodawania nowych kluczyków. Opisałem ją dokładnie w dziale nt centralnego zamka
https://fiesta-mk6.pl/centralny-zamek-fiesta-mk6.html
Programowanie nowych kluczyków jest o tyle powiązane z centralnym zamkiem, gdyż nie posiadając centralnego zamka oraz nie posiadając odpowiedniego modułu GEM (Cx dla Fiest 2001-2005 lub Bx dla 2005-2008) nie można samodzielnie dodawać nowych kluczyków.

Schemat elektryczny układu PATS

Poniżej prezentuję schemat połączeniowy immobilisera w Fieście. (kliknij na obrazku by powiększyć)

pats


wróć do góry strony