Ford Fiesta mk6
Ford Fiesta mk6 (2001-2008)

elektryczne szyby Fiesta mk6Elektryczne szyby przód i tył Fiesta mk6, instalacja elektrycznych szyb


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

Montaż elektrycznych szyb z przodu



Praktycznie wszystkie Fiesty mają elektryczne szyby przednie. Wyjątkiem są wersje bazowe i firmowe typu VAN, które też często były niedoposażane. W obu przypadkach można śmiało założyć, że do instalacji brakuje nawet wiązek elektrycznych. Na szczęście główna wiązka pod deską rozdzielczą istnieje zawsze. Brakuje tylko instalacji w drzwiach.

Części instalacji elektrycznych szyb z przodu


Wszystkie części kupujemy używane. Są tańsze i nie psują się.
1. Wiązka elektryczna drzwi - już za kilkanaście złotych można ją kupić, więc nie jest ona problemem.
2. Szyna prowadząca szybę: 80-100zł/szt.
strona lewa = nr części 1498048
strona prawa = nr części 1498046
3. Silnik elektrycznej szyby: 60-100zł/szt.
strona lewa = nr cześci 1206824
strona prawa = nr części 1205750
4. Włącznik elektrycznych szyb: 5-20zł/szt.
5. Boczek wewnętrzny drzwi: od 20zł

Boczek dlatego, że potrzbne jast obudowa pod przycisk i po manualnej szybie straszy dziura. Nie warto się bawić w zasłanianie/wycinanie otworów, gdy ceny boczków są takie niskie.

Demontaż boczków drzwi opisałem na osobnej podstronie, ale nie opisywałem demontażu starych szyn. Po wyjęciu boczków i szyb, odkręcienie i wyjęcie stelażu nie powinno być jednak żadnym problemem.
Nie trzeba potem niczego aktywować, ale trzeba założyć bezpiecznik F36 30A do skrzynki bezpieczników w kabinie za schowkiem pasażera.

Obie strony instaluje się tak samo.

Instalacja fabryczna elektrycznych szyb z tyłu

Elektrycznych szyb z tyłu w Fieście mk6 nie było nigdy. Jednak ciekawostką jest fakt prezentacji Fiesty w 2002 roku przez Forda. Na zdjęciach pokazowych, Fiesta ma elektryczne szyby z tyłu. Widać wyraźnie boczek drzwi bez korbek. Finalnie jednak Ford nie sprzedawał żadnej Fiesty z szybami elektrycznymi z tyłu.

fiesta 2002 wnetrze elektryczne szyby tył

W katalogach sklepu z częściami Iparts.pl natknąłem się na produkt firmy Lemforder, czyli szynę szyby z silniczkiem dla drzwi tylnych. Niestety tej części nie ma w sprzedaży i nawet wg producenta części jej już nie będzie. Dla ciekawych podaję nr katalogowe (dwa dla lewej i prawej strony):

Poza tym są sprzedaży podnosniki fimy Van Wezel w cenie 433-557zł za stronę. Cena zawiera szyny z silniczkami i przyciski. To ewenement, że dziś jakaś firma sprzedaje takie elementy do Fiesty (tylko do Fiesty, do Fusion nie pasują).

elektryczny podnośnik szyb tył

Lewa strona tył: https://www.czesciauto24.pl/van-wezel/17867263

Prawa strona tył: https://www.czesciauto24.pl/van-wezel/17867264



Instalacja elektrycznych szyb z tyłu, krok po kroku

Nie jest to sprawa prosta i wymaga troszkę pokombinowania, ale postaram się opisać jak to można zrobić. Przede wszystkim przyjrzyjmy się wewnętrznemu boczkowi drzwi. Widać na nim w dolnej częsci zagłębienie z zaślepką. To jest bardzo istotne, gdyż w tym miejscu możemy zainstalować silniczek do sterowania szybami! Skąd wziąć silniczek do sterowania szybami? Otóż z szyb przednich. Sprawdziłem, że spokojnie się to uda i nie trzeba nawet przerabiać oryginalnej manualnej szyny z mechanizmem dla korbki. Trzpień dla korbki trzeba wybić z podstawy i założyć mechanizm elektryczny. Pozostaje kwestia zasilania. Możliwości są dwie:

a) Podpiąć się na krótko do przewodu od modułu centralnego zamka drzwi tylnych. tu jednak nie mam pewności, czy ten zamek stale jest pod napięciem, czy prąd dochodzi tam tylko na polecenie otwarcia lub zamknięcia drzwi.

b) Przeciągnąć kabel od sterowania silniczkiem drzwi przednich. To jest dużo pracy, bo trzeba zlokalizować odpowiedni przewód przy przednim słupku, a właściwie dwa kable (zasilania i masa) i doprowadzić te przewody z innymi do drzwi. Sporo rozbierania plastików z boku jednej i drugiej strony oraz sporo kombinowania.

Gdy już mamy zasilanie musimy znaleźć miejsca na przełącznik do otwierania szyby tylnej. Miejsce przełącznika może być dowolne. Ja bym instalował w miejscu korbki, by jak najmniej było cięcia plastikowego boczku drzwi.

Na pewno ktoś spyta, czy można by zrobić elektryczne szyby automatycznie opuszczane z przodu i z tyłu. Komputer Fiest, tzw GEM nigdy nie był przystosowany dla elektrycznych szyb z tyłu, więc raczej nie da się. Także nie widzę możliwości sterowania elektrycznymi szybami z tyłu z pozycji kierowcy. Zwyczajnie nie ma gdzie zainstalować takiego modułu z braku miejsca.

Sens instalacji elektrycznych szyb z tyłu Fiesty mk6

Zastanawiam się nad sensem takiej przeróbki. Fiesta z racji gabarytów to auto małe, z tyłu zmieszczą się niewielkie osoby, głównie dzieci. Zwykle Fiestą jeżdżą góra dwie osoby z przodu. Czy ten bajer jakim są elektryczne szyby z tyłu jest racjonalny? Mam wątpliwości. Niemniej taka opcja przeróbki istnienie.


wróć do góry strony