boczki drzwi fiesty mk6Jak rozebrać boczki drzwi Fiesty mk6? Fotorelacja.


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

Po co rozbierać boczki w drzwiach auta?


- jest jakaś usterka wewnątrz drzwi
- chcemy wymienić głośniki. - patrz: wymiana głośników Forda Fiesta mk6
- chcemy wygłuszyć drzwi - patrz: wyciszenie Fiesty matami wygłuszającymi
- chcemy wymienić tapicerkę drzwi - patrz:wymiana boczków tapierskich

Przygotowanie się do demontażu boczka drzwi

Demontaż boczków drzwi nie jest skomplikowany. Boczki drzwi Fiesty mk6 są mimo wszystko solidnie zamocowane. Pierwsze zdjęcie zawsze zajmuje nieco czasu, bo musimy sami zbadać co gdzie i jak zrobić by bez zniszczeń plastików rozebrać boczek drzwi. Później, gdy nabierzemy wprawy taka rozbiórka nie trwa dłużej niż 2-3 minuty.

Krok po kroku będę wyjaśniał co i jak. Do operacji potrzebujemy troszkę narzędzi:
Śrubokręt cienki płaski służy do podważania większość plastików;
Śrubokręt gruby płaski jest do poważenia boczku tam gdzie cienki nie daje rady;
Klej, bo jak coś pęknie, można skleić;
Obcęgi, bo część plastikowych zatyczek nie wychodzi i tylko obcęgami można je wyjąć;
Śrubokręt krzyżakowy, bo śruby przy klamce wewnętrznej takie są:
Klucz nasadkowy do odkręcenia śrub na dole boczka przednich drzwi
Klucz torx, do wszystkich innych śrub.
narzędzia potrzebne do rozebrania boczków drzwi

Demontaż przednich drzwi

Przednie drzwi rozebrać jest najtrudniej. Z tylnymi (opis niżej) jest prościej, bo jest mniej do odkręcania i nie ma elektryki szyb. Klamka wewnętrzna przednich drzwi ma śrubę krzyżakową pod zaślepką:
klamka boczków drzwi

Potem podważamy śrubokrętem obudowę wewnętrzną, która jest na zatrzaskach i ja ściągamy. To jest mozolne, poza tym trzeba robić to delikatnie by nic nie porysować i nie połamać. Zdjęcie potem wtyku od szyby (to drzwi prawe) to prościzna:
podważenie śrubokrętem panelu elektrycznych szyb

panel elektrycznych szyb po demontażu

panel elektrycznych szyb po demontażu do tyłu

Potem kluczem Torx mamy dwie śruby po obu stronach klamki:
śruba torx ukryta za panelem elektrycznych szyb

odkręcamy ukrytą śrubę
Na dole przedniego boczka są dwie śruby, klucz nasadkowy konieczny!
boczek drzwi od dołu

Teraz czas na zdjęcie boczka osłonki lusterka zewnętrznego. Poważamy śrubokrętem i bardzo łatwo schodzi.
W lewych drzwiach można, ale nie trzeba, odpiąć kabel od sterowania. W prawych drzwiach kabli nie ruszamy.
osłona lusterka po zdjęciu

Boczek drzwi trzyma się teraz tylko na zatrzaskach. Śrubokrętem małym lub dużym szukamy ich na ślepo, podważamy i mocno ciągniemy boczek do siebie. Jak zatrzaski zejdą Pociągamy boczek do góry (bo trzyma się tylko na rancie drzwi na górze)
miejsce podważenia śrubokrętem boczku drzwi

Jak rozebrać boczek drzwi? Własnie tak. Widok od tyłu.
widok na wewnętrzny boczek, silnik szyb i głośnik

Aby dostać się do wnętrza boczka:

Wewnętrzne boczki drzwi Fiesty mk6 niestety są przykręcone pancernie i ta operacja jest już bardzo skomplikowana.
Musimy wyjąć szyby z drzwi do tej operacji. Tak jest zdecydowanie prościej. Poza tym dół szyb jest brudny, można szyby całościowo umyć. Przed odkręceniem zewnętrznych śrub kluczem nasadkowym 12 musimy wyjąć
szybę. Tu odczepiamy takie okrągłe samoprzylepne zaślepki (przydadzą się potem). Za nimi są śruby (klucz 10). Tzn będą, jak uruchomicie elektryczne szyby i tak ustawicie szyby by te śruby było widać. Odkręcamy śruby, ale nie do końca, tylko tak by odrobinę się trzymały śrub, ale były luźne. Pośrodku jest też małe zabezpieczenie plastikowe, taki bolec biały, ten śrubokrętem wypychamy w stronę drzwi. Teraz szybę można spokojnie wyjąć. Wychodzi pod kątem,bez jakiegoś trudu.
Tutaj szyby już wyjęta, zaznaczyłem miejsce gdzie ów plastikowy bolec siedzi.

śruby trzymajace przednią szybę

wyjęta przednia szyba z auta

Teraz odkręcamy boczek drzwi. Musimy też odkręcić kluczem torx śruby zamka. Po co?Bez tego boczek siedzi sztywno i nie da się nim manewrować:
klucz nasadkowy

mocowanie zamka drzwi

W efekcie możemy boczek ściągać. I tu miałem krok nie do przejścia. Całkowicie boczek nie chciał wyjść. Blokowały go zaczepy z lewej strony koło klamki. Teoretycznie trzeba szarpnąć by jakieś zatrzaski wyskoczyły. Ja szarpałem i nic, więc tylko boczek zdjąłem po kątem. Boczkiem trzeba manewrować przeciwnie do ruchów wskazówek zegara by szyna od szyb wyszła. To irytująca czynność.
Aby zdemontować całkowicie wewnętrzny boczek trzeba odkręcić klamkę. Wkręt znajduje się nad zamkiem i w lewych drzwiach i ustala zamek, a w prawych blokuje zaślepkę. Następnie należy wyjąć zamek/zaślepkę, klamkę a potem kluczem 8 odkręcić nakrętkę mocującą wewnętrzny mechanizm klamki (znajduje się pod klamką zewnętrzną).

odkręcony boczek drzwi przednich

Demontaż tylnych drzwi

Drzwi tylne mają korbki. Zdjęcie korbki wymaga zdjęcia zawleczki (na zdjęciu).
Odgina się korbkę, maca śrubokrętem zawleczkę i jej rant i wyciąga. Korbka składa się trzech części:

widok na śruby tylnego boczku drzwi

korbka i zatrzask
Zaś tylny boczek zdejmuje się jak przedni z tymi różnicami, że śruby są tylko dwie (krzyżakowa i torx), poza tym boczek trzyma się tylko na zatrzaskach pod plastkiem.
(jest jeszcze plastikowy trójkąt w rogu szyby, ale zdejmujemy go tak samo jak z przodu).
widok na tylny boczek ze zdjętym głośnikiem


Wewnętrzny boczek tylnych drzwi zdejmuje się tak samo jak z przodu, z tą różnicą, że nie ma modułu szyb elektrycznych. Inną różnicą też jest fakt braku śrub mocowania tylnej szyby. Jest za to bolec plastikowy, który stawia solidny opór. Najlepszy jest wybijak, któym naciskamy bolec równocześnie drugą ręką ciągniemy szybę do góry. Szyba wychodzi z mocowania i ręcznie podnosimy ją do góry i blokujemy śrubokrętem by nie spadła. Boczek wewnętrzny wychodzi już bezproblemowo, ale też da się go odgiąć o 5-10cm by mieć dostęp do blachy pod spodem i móc wygłuszyć drzwi.

Demontaż tylnego boczka Fiesty 3D

W Fieście 3-drzwiowej zupełnie inaczej demontuje się boczki tylne. Są one zintegrowane z dolną częścią słupka B i sięgają aż po skraj bagażnika.
Najpierw należy zdjęć uszczelkę drzwi przednich. Potem podważyć z boku i od dołu osłonę słupka B część górną (tam gdzie wchodzą pasy bezpieczeństwa przednie. Części nie trzeba zdejmować całkowicie, wystarczy by wyskoczyła z dolnych mocowań trzymających dolny fragment słupka B.
Teraz odchylamy oparcie tylnej kanapy i odkręcamy śruby ją mocujące. Są po dwie na każdą stronę. Tylne oparcie wyjmujemy z auta, tak samo jak tylną półkę bagażnika.
Boczek osłony tylnej Fiesty 3D trzyma się na kołku mocującym dostępnym po wyjęciu oparcia kanapy oraz śrubie z przodu na dole. Cała reszta to zatrzaski mocujące boczek od wewnątrz od góry przy bocznej szybie oraz wzdłuż wyjętej uszczelki drzwi przednich. Płaskim śrubokrętem należy podważyć widoczne w szarach zatrzaski i wyjąć boczek lekko szarpiąc do środka i następnie do przodu auta.

Poniżej zdjęcie boczka 3D z miejscami montażowymi:

boczek 3D Fiesty mk6


wróć do góry strony