automatyczna skrzynia biegówAutomatyczna skrzynia biegów AW81-40 Forda


Aby łatwo zapamiętać link do tej podstrony zeskanuj kod QR:
qr kod

AW81-40 Ford Fiesta mk6

Automatyczna skrzynia biegów w Fieście mk6

W Fordzie Fiesta 2001-2008 automatyczna skrzynia biegów była montowana wyłącznie w benzynowym silniku 1.6. Z uwagi na niewielką dostępność, wysokie koszty obsługi i zwiększone zużycie paliwa, bardzo rzadko na rynku wtórnym spotyka się tę wersję Fiesty.
Skrzynia jest też znana jako Aisin 80-40LE. Do skrzyni wchodzi oleju do przekładni automatycznej: 5,75 litra. Skrzynia jest wersją 4 biegową, gdzie każdy bieg ma własne sprzęgło.

Wersje skrzyń biegów w Fieście mk6

W Fordzie Fiesta 2001-2008 ręczna skrzynia biegów jest najpopularniejszą wersją. Ponad 85% wszystkich Fiest jest w nią wyposażonych. Półautomatyczna skrzynia "durashift" to 10-12%, a automatyczna skrzynia stanowi tylko kilka procent ogółu. Podział na silniki i wersje skrzyń:

Sterowanie pracą skrzyni

Sterowanie skrzynią jest mechaniczne. Jest jedna linka na potrzeby zmian biegów, która ustawia metodą zapadkową odpowiednią pozycycję pracy w skrzyni.

Tryby pracy, przełożenia skrzyni biegów

Nie ma możliwości hamowania silnikiem, sprzęgła są jednokierunkowe Nie wolno w czasie jazdy wrzucać trybu N (luz). Skrzynia wówczas przestaje być chłodzona i smarowana, co jej bardzo szkodzi.
 

przekrój schematu AW81-40 Ford Fiesta mk6

Automatyczna skrzynia biegów połączona jest z:


wróć do góry strony