Ford Fiesta mk6 logo firmy FordDane techniczne silników Wersje wyposażenia Wymiary auta

Porady i ciekawostki Facebook Ford Fiesta mk6   twitter Ford Fiesta mk6 Galeria zdjęćPorady i ciekawostki >>> Porady elektryki wnętrza

elektryczne szyby tył Fiesta mk6Elektryczne szyby tył Fiesta mk6, instalacja elektrycznych szyb

rozebrany tylny boczek drzwi

Instalacja fabryczna elektrycznych szyb z tyłu

Elektrycznych szyb z tyłu w Fieście mk6 nie było nigdy. W katalogach sklepu z częściami Iparts.pl natknąłem się na produkt firmy Lemforder, czyli szynę szyby z silniczkiem dla drzwi tylnych. Niestety tej części nie ma w sprzedaży i nawet wg producenta części jej już nie będzie. Dla ciekawych podaję nr katalogowe (dwa dla lewej i prawej strony):

  • LEMFÖRDER 60.80100.0
  • LEMFÖRDER 60.80101.0

Instalacja elektrycznych szyb z tyłu, krok po kroku

Na powyższym zdjęciu moich drzwi też nie ma szyb elektrycznych. Jest to natomiast możliwe, by taką funkcję zainstalować. Nie jest to sprawa prosta i wymaga troszkę pokombinowania, ale postaram się opisać jak to można zrobić. Przede wszystkim przyjrzyjmy się wewnętrznemu boczkowi drzwi. Widać na nim w dolnej częsci zagłębienie z zaślepką. To jest bardzo istotne, gdyż w tym miejscu możemy zainstalować silniczek do sterowania szybami! Skąd wziąć silniczek do sterowania szybami? Otóż z szyb przednich. Sprawdziłem, że spokojnie się to uda i nie trzeba nawet przerabiać oryginalnej manualnej szyny z mechanizmem dla korbki. Trzpień dla korbki trzeba wybić z podstawy i założyć mechanizm elektryczny. Pozostaje kwestia zasilania. Możliwości są dwie:

a) Podpiąć się na krótko do przewodu od modułu centralnego zamka drzwi tylnych. tu jednak nie mam pewności, czy ten zamek stale jest pod napięciem, czy prąd dochodzi tam tylko na polecenie otwarcia lub zamknięcia drzwi.

b) Przeciągnąć kabel od sterowania silniczkiem drzwi przednich. To jest dużo prac, bo trzeba zlokalizować odpowiedni przewód przy przednim słupku, a właściwie dwa kable (zasilania i masa) i doprowadzić te przewody z innymi do drzwi. Sporo rozbierania plastików z boku jednej i drugiej strony oraz sporo kombinowania.

Gdy już mamy zasilanie musimy znaleźć miejsca na przełącznik do otwierania szyby tylnej. Miejsce przełącznika może być dowolne. Ja bym instalował w miejscu korbki, by jak najmniej było cięcia plastikowego boczku drzwi.

Na pewno ktoś spyta, czy można by zrobić elektryczne szyby automatycznie opuszczane z przodu i z tyłu. Komputer Fiest, tzw GEM nigdy nie był przystosowany dla elektrycznych szyb z tyłu, więc raczej nie da się. Także nie widzę możliwości sterowania elektrycznymi szybami z tyłu z pozycji kierowcy. Zwyczajnie nie ma gdzie zainstalować takiego modułu z braku miejsca.

Sens instalacji elektrycznych szyb z tyłu Fiesty mk6

Zastanawiam się nad sensem takiej przeróbki. Fiesta z racji gabarytów to auto małe, z tyłu zmieszczą się niewielkie osoby, głównie dzieci. Zwykle Fiestą jeżdżą góra dwie osoby z przodu. Czy ten bajer jakim są elektryczne szyby z tyłu jest racjonalny? Mam wątpliwości. Niemniej taka opcja przeróbki istnienie.